Как може да намали риска и да избегне заразата, съветва гинеколог
Снимка: Getty
Две са опасните инфекции както за бременната, така и за бебето в утробата. Затова е добре всяка жена, която планира да става майка, предварително да е запозната с тях.
Ето какво трябва да знае за токсоплазмозата и за рубеолата. Подробности за заразите и предпазването от тях, дава акушер-гинекологът Юлия Янчевска.
Токсоплазмозата е инфекциозно паразитно заболяване, което най-често се разпространява чрез фекалиите на котките.
Може да се заразите също така ако ядете полуизпечено месо, не добре измити зеленчуци, плодове или салати.
Добрата новина е, че 90% от възрастните карат инфекцията безсимптомно. Много рядко имат прояви като слабост, субфебрилна температура, подути лимфни възли и увреждане на очите.
Ако жената се зарази преди да зачене, нейният имунитет може да се справи.
Бременна, която гушка каткота си. Снимка: Getty
Ако обаче заразата се случи по време на бременността, има риск през плацентата тя да достигне до бебето в утробата и да доведе до спонтанен аборт.
В останалите случаи ембрионът развива вродена токсоплазмоза. Но сравнително рядко. Според статистиката това се случва при 1-10 на 10 000 раждания.
Най-опасно е, ако жената се зарази в началото на бременността. Тогава детето може да се роди недоносено и с увреждания: забавяне на развитието, увреждане на мозъка, сърцето, пневмония, увреждане на очите, жълтеница, увеличен черен дроб и далак, обрив и гърчове.
При 3 -10% от децата, родени с инфекцията, има тежки увреждания.
В останалите случаи бебетата се раждат без явни симптоми, но последствията могат да се появят след месеци или дори години.
Ето защо се препоръчва бъдещите майки да се изследват за токсоплазма преди бременността. А след като забременеят, да мият старателно ръцете си, да пият вода, която гарантирано е чиста, да мият старателно зеленчуците и плодовете.
Ако семейството има котка, да изследват и нея и да я обезпаразитят.
Бременната не бива да почиства котешката тоалетна, дори да е сигурна, че нейната котка е здрава.
Рубеолата е остро вирусно заболяване, което се причинява от РНК вирус.
Заразяването на бебето в утробата има тежки последици: изоставане във физическото и психическото развитие, малък ръст и тегло, зрителни увреждания (вродена катаракта, глаукома и ретинопатия), глухота, сърдечни малформации и увреждане на черния дроб.
Най-висок (90%) е рискът от увреждания, ако майката се зарази през 10-14 седмица. В тези случаи лекарите препоръчват аборт по медицински причини.
Ако инфекцията настъпи след 18-ата седмица, рисковете са доста по-малко.
Разумно е преди бременността да се направи тест за антитела и ако е необходимо жената може да се ваксинира. Имунизацията пази от зараза 15-20 години.
Зачеването е разрешено три месеца след ваксинация.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари